Nošení miminek

Nošení miminek
❓Jak nosit miminko...
➡️ U miminek, která navštěvují z nějakého důvodu fyzioterapii, je velmi důležité zabývat se podrobněji i tím, jak je nosit. Během návštěvy řešíme, jak celkově zacházet s dítětem během dne – jak jej chovat, zvedat, přebalovat…. Mluví se o 24hodinovém konceptu péče (v Bobathově metodě je to tzv. handling). Vše samozřejmě individuálně a s ohledem na problém, který chceme ovlivnit. Někdy již samotná úprava handlingu k vyřešení problému postačí a na cvičení ani nedojde.
➡️ U miminek, která se vyvíjí v pohodě, to podle mne není třeba tolik řešit. Miminko potřebuje ke svému vývoji tělesný dotyk a různorodé podněty, sbírat zkušenosti. Takže je fajn, když jej chytíme po každé trochu jinak. Je vlastně přínosné, když má (co se týče nošení) každý člen rodiny svůj styl.
📔 Existuje plno literatury a také kurzů pro rodiče na toto téma. Kurz, je-li veden citlivě, rodiče může podpořit v tom, co mají v sobě od přírody. Pomalé, plynulé pohyby, jistota, klid… to je to, co je při péči o miminko potřeba. Ráda takovou podporu nabízím i v rámci preventivní návštěvy u mne v ordinaci.
☝️Pozor bych si však dala na kurzy, které nadužívají formulace typu, že něco je či není správně. Na informace, které v rodičích vyvolávají obavy či stres. Cítím, že je třeba rodičovské kompetence podpořit a upevnit, ne vyvolávat pocit viny z toho, že mohu nevhodným nošením miminku ublížit.
❎ Nejsem příznivcem univerzálních návodů. Co může být přínosné pro jednoho, u druhého fungovat nemusí. Konkrétní úpravy způsobu nošení již za mne spadají do terapie a je třeba je volit v kontextu konkrétního cíle, kterého tím chceme dosáhnout. Patří tedy do rukou odborníka.
❤️Jsem ráda, že náš Alfréd jde z ruky do ruky…a je úžasné, že se toho sourozenci nebojí, neřeší...mají to prostě dáno od přírody, stejně jako to máme někde v sobě i my všichni ostatní.